"בתים מאזנים" – בדרך לשינוי

אז בין לבין, תוך כדי ההכנות לקראת יום הכיפורים ורגע לפני שאני נוסעת לשבוע האחרון של ההכשרה בגישת ה"דיאלוג הפתוח", לקחתי כמה רגעים כדי לדבר על הדרך שקדמה לשינוי.

שינוי חיצוני או פנימי, דורש מהאדם הרבה אומץ, ויתור על נוחות, על ביטחון ועל כל מה שישן ומוכר. גם כשאנחנו בוחרים לעשות שינוי, זה לא קורה ביום אחד. תחילה אנחנו מזהים שהמוכר והקיים, כבר לא מתאים לנו ומקבלים החלטה לפעול אחרת. לאחר שהתחלנו, נדרשת תכנית פעולה עם שלבים שמותאמים לכל אחד, תכנית שאין לה נוסחה אחת נכונה לכולם.

בהמשך כשמתחילים ממש לחוש את השינוי זה עלול להיות מפחיד אך בו זמנית גם מרגש ומלהיב. ואז כשהשינוי ממש כאן, נדרש תהליך של השלמה, קבלה וחיזוק של ההרגלים החדשים.

"דיאלוג פתוח" – פילוסופיה, שיטת התערבות לליווי משפחות במשבר או דרך חיים

לפני כשבועיים, זכיתי להתחיל באנגלייה ההכשרה בגישת "דיאלוג פתוח". חזרתי משבוע מלא חוויות משמעותיות שהותירו חותמן עליי כאדם וכאשת מקצוע והעלו הרבה מחשבות לגבי מהות הגישה. האם מדובר בפילוסופיה, תפיסת עולם, בשיטת התערבות לליווי משפחות ואנשים במשבר נפשי או בדרך חיים.

במאמר זה אציג את השיטה ובסיס הידע עליו היא מושתתת ואתייחס לחיבור שאני מוצאת בין השיטה לתפישות בתחום השיקום בבריאות הנפש. יתכן שחלק מהרעיונות והדעות יתפסו על ידי הקורא כרדיקליים ולכן אני מבקשת להזכיר שזאת עוד דרך אחת מיני רבות לראות את הדברים.

מאת: יעל עדן ברוך, דוקטורנטית

 
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out LoudPress Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out LoudPress Enter to Stop Reading Page Content Out LoudScreen Reader Support